czwartek, 15 maja 2014

Wizyta partnerska w Augustowie wtorek

W dniach 5-9.05.2014 r. delegacja uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich: Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Węgier w ramach realizacji projektu Comenius Wielostronne Projekty Szkół „European Cultural Kaleidoscope”  spotkała się po raz na kolejny, tym razem w Polsce w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.
. Przyjazd delegacji zagranicznej zbiegł się z 10 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i to właśnie z funduszy europejskich finansowany jest ten projekt.

Wizyta w naszym gimnazjum rozpoczęła się od oficjalnego powitania uczestników na sali gimnastycznej. Najpierw wszyscy wysłuchali hymnów państw biorących udział w projekcie oraz hymnu Unii Europejskiej z jednoczesną prezentacją flag poszczególnych państw. Następnie zgodnie ze staropolską gościnnością i zwyczajem dyrektor gimnazjum Henryka Rzepecka przywitała przedstawicieli delegacji chlebem i solą. Polonez odtańczony przez naszych uczniów uwieńczył obrzęd powitania. Podczas już oficjalnego powitania pani dyrektor przedstawiła delegacje z Adany w Turcji, z Benalmádeny w Hiszpanii, z Porto w Portugalii Kecskemét na Węgrzech władzom miasta, reprezentowanym przez burmistrza Kazimierza Kożuchowskiego oraz kierownika Wydziału Edukacji,  przewodniczącego Rady Powiatu Romana Krzyżopolskiego.  Wręczyli oni gościom upominki z logo Augustowa. Prowadzący uroczystość w języku polskim i angielskim (w języku projektu)  przedstawili krótkie informacje o każdym z krajów partnerskich. Delegacje miały okazję wysłuchać muzycznych dedykacji w wykonaniu naszych uczniów. Podczas pierwszego dnia odbyły się również zajęcia integracyjne dla młodzieży oraz spotkanie projektowe dorosłych. Uczestnicy spotkania zwiedzili nasze gimnazjum, poznając system szkolnictwa w Polsce. Głównym popołudniowym punktem wizyty były prezentacje poszczególnych delegacji na temat historii państwa i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem ważnych postaci historycznych każdego z krajów partnerskich. Przebiegały one w sposób wyjątkowo interesujący, gdyż formy jakie wykorzystywano były bardzo różnorodne min. prezentacje multimedialne, drama, filmy, teatr cieni. Historia to kolejny temat po spotkaniu w Hiszpanii, gdzie omawiano geografię państw partnerskich.

Powitanie państw uczestniczących w projekcie, poprzez prezentację flag i wysłuchanie hymnów



Tradycyjny taniec na wstęp naszego spotkania? Czemu nie! 


Koordynatorzy projektu z krajów partnerskich


A teraz czas na zwiedzanie naszej szkoły 


Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych zdjęć z władzami naszego królewskiego miasta!


A wisienką na torcie, był koncert znanych utworów muzycznych, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły! 

1 komentarz: